Pensacola Camellia Club Sweetie Pie  Carl Brady
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


View our Camellia Club Newsletter
View Our Newsletter
 

2016 Show Results

CERTIFICATES:

OUTSTANDING BLOOM CERTIFICATES FOR THE FOLLOWING
Best Unprotected Bloom - John R. & Jean Comber Memorial Award
Best Protected Bloom - John Edwards Memorial Award

Very Large

Linda Carol
Hunter Charbonnet
Runner Up

Linda Carol
Walter & Alice Creighton

OUTSTANDING BLOOM CERTIFICATES FOR THE FOLLOWING:
Section I: Unprotected (white card)
Class A: Japonica

Very Large

Edna Bass
Roger Vinson
Runner Up

Lauren Tudor
Chuck & Bev Ritter
Large

Pitates Gold
Fred & Sandra Jones
Runner Up

John Rumbach
Dick Hooton
Medium

Magic City
Chuck & Bev Ritter
Runner Up

Dick Hardison
Chuck & Bev Ritter
Small

Tama Vino
John Davy
Runner Up

Black Gold
Fred & Sandra Jones

 

Class C: Hybrid (w/no retic parent) protected

Large/Very Large

Anticipation var
Walter & Alice Creighton
Runner Up

Phil Piet

Jim Smelley
Medium

Juila
Jerry & Carol Selph

Runner Up

Black Knight var

Jerry & Carol Selph

Mn/Small


Adorable

Howard & Mary Rhodes
Runner Up

Kajirohi

Randolph & Marilyn Maphis

Class D: Trays

Tray of three Japonica
Charles & Jeanne Earnest Award

Les Marbury
Skip Vogelsang

Tray of three reticulata-same variety unprotected


Frank Houser
Fred & Sandra Jones
 

Tray of three hybrid-same variety unprotected


Phil Piet
Chuck & Bev Ritter

 

Tray of three any combination


Tomorrow park hill, tama vino, alta gavin
Hunter Charbonnet

 

Section II: Protected (green card)
Class A: Japonica

Very Large

Lauran Tudoe Pink var
Jerry & Carol Selph
Runner Up

Mrs D W Davis Special
Jerry & Carol Selph
Large

JTodd Gilley
Howard & Mary Rhodes
Runner Up

Mellisa Ann
Walter & Alice Creighton
Medium

Elaine's Betty
Walter & Alice Creighton
Runner Up

Betty Sheffield Supreme
Jerry & Carol Selph
Small

Black Gold
Jerry & Carol Selph
Runner Up

Brooke Var
Fred & Sandra Jones
Miniature

Tootsie
Howard & Mary Rhodes
Runner Up

Fir Cone
Howard & Mary Rhodes

 

Class C: Reticulata (Inc. hybrids w/retic parent) unprotected

Very Large

Frank Houser var
Fred & Sandra Jones
Runner Up

Ray Gentry
Roger Vinson
Large

Dr. Clifford Parks
Hunter Charbonnet
Runner Up

Misa Tulare
Fred & Sandra Jones
Med to Small

Lady Ruth Ritter
Chuck & Bev Ritter
Runner Up

Black Lace
Howard & Mary Rhodes

Class C: Hybrid (w/no retic parent) unprotected

Very Large/Large

Phil Piet
Chuck & Bev Ritter
Runner Up

Black Knight var
Fred & Sandra Jones

Medium

Julia
Dick Hooton

Runner Up

Raspberry Falmbe
Chuck & Bev Ritter

Small/Mn

Punkin
Chuck & Bev Ritter

Runner Up

Buttons & Bows
Roger Vinson

Class C: Reticulata (Inc. hybrids w/retic parent)protected

Very Large

Pleasant Memories
Jerry & Carol Selph
Runner Up

Frank Houser
Walter & Alice Creighton
Large

Holy Pure
Walter & Alice Creighton
Runner Up

Hulyn Smith
Jerry & Carol Selph
Med to Small

Lady Ruth Ritter
Jerry & Carol Selph
Runner Up

Black Lace
Jerry & Carol Selph

 

Class D: Trays Protected

Tray of three Japonica same variety protected

Black Magic
Walter & Alice Creighton
Tray of three Reticulata same variety protected

Linda Carol
Walter & Alice Creighton
Tray of three Hybrid same variety protected

Dancing Blaze
Jerry & Carol Selph
Best Tray of three(any combination)

Elizabeth Mathis, Deep Secret, Black Gold

Jerry & Carol Selph

Section III: Species, Seedlings, Sports and Sprays

Class A: Species (Sasanqua, Hiemalis, etc.)

Sweepstakes

Leslie Ann
Bill & Linda Nichols

Sweepstakes Runner Up

Midnight Ruby
Skip Vogelsang

Class B:  Seedlings

Large/VLg

#313
Randolph & Marilyn Maphis
Sm/MD

White Formal
Jim Smelley

Best Sport


Mary Ritter
Chuck & Bev Ritter
Best Spray

Leslie Ann
Roger Vinson

Section IV: Novice/Student

Very Large

Katie Northcut
Alan McMillan

Large

Happy Birthday
Alan McMillanr

Medium

Rhonda Gonzales
Alan McMIllan

Small


Pink Perfection
Jane Davis
Mn.

Bonanza
Pierre Kaufke
 
Special Awards

Leslie Ann, Shishigashira, Mine no yuki
Carol Pulford
 

SPECIAL AWARDS

Best Unprotected Pink Perfection Bloom
Alma Jordan Memorial Award


Pink Perfection
Paul Huerkamp
Best Unprotected Pensacola Developed Variety Bloom
Richard J. Hooton, Sr. Five Flags Award


Elegans Splendor
Jerry & Carol Selph

 Best Kay Berridge
Kay Berridge Memorial Award


Kay Berridge
Jerry & Carol Selph

 Best Peggy's Blush
Don & Peggy Applegate Award


Peggy's Blush
Roger Vinson

Best Antique Bloom pre 1937

Ville de Nantes
Paul Huerkamp
 
Best White Bloom Unprotected

Melissa Ann
Howard & Mary Rhodes
Best White Bloom Protected

Snow Swirl
Randolph & Marilyn Maphis
Blanche Olsen Memorial Award

Just Darling
Chuck & Bev Ritter
Blanche Olsen Memorial Award Runner Up

Little Slam var
Chuck & Bev Ritter